cennet&cehennem

"Zerre miktar imanı olan kurtulur inşâALLAH!.." ifadesinin izahı nasıldır?     

     

Sevabı günahlarından çok olan müminler direk cennete gideceklerdir. Günahı ağır basanlar ise bunlardan temizlenmek için cehennemde bir müddet kaldıktan sonra tekrar cennete gireceklerdir. Kafirler ise ebedi cehennemdedir. Kalbinde iman bulunan ve bu imanla ölen herkesin cehenneme girse bile sonunda Cennet’e gireceğini bildiren hadisler vardır.

 


Cennete girmenin ilk şartı iman etmektir. İmanlı bir insan günahkâr olursa cezasını çektikten sonra cennete gidecektir.

 


-itinayla günahlar temizlenir muhaahaa muhaaahaaa

 


İnsanın başına gelen her türlü sıkıntı, hastalık ve musibetler günahının azalmasına bir sebeptir. Bunun gibi kabirdeki çektiği azaplar da günahını azaltır. Günahın dereceleri, azlığı ve çokluğu kişiye göre değişir. Bu nedenle bazı insanlar kabirdeyken cezalarını çeker biter ve doğrudan cennete giderler. Ahiret gününde sorguya çekilme, yükümlü olan bütün yaratıkların ALLAH tarafından hesaba çekilmesidir. Mahşerde büyük bir adalet mahkemesi kurulacak ve herkesten dünyada yaptıkları sorulacak, ona göre hakkında karar verilecektir.

 

Daha önce de insan öldüğü zaman kabrinde “Münker ve Nekir” denilen iki melek tarafından sorguya çekilecektir. Ölüye sorulacaktır: RABBin kimdir? Peygamberin kimdir? Dinin nedir? Kıblen neresidir? Buna kabir sorgusu denir. Amellerin yazılı olduğu defter, her insanın dünyada iyi ve kötü her işlediği şeyin yazılı olduğu defterdir. Melekler tarafından yazılmış olan bu defter, ahirette sahibine verilecek ve ona “Al, kitabını oku!” denilecek ve böylece hiçbir iş gizli kalmayacaktır. Mizan, Mahşerde herkesin dünyada yapmış olduğu işleri tartmaya mahsus bir adalet ölçüsüdür ki, bununla amellerin iyi ve kötü miktarı anlaşılmış olur. Sırat, Cehennemin üzerine kurulmuş, üzerinden geçilmesi pek zor olan bir köprüdür. Bunun üzerinden ALLAH’ın iyi kulları çok iyi geçer.

 

Öyle ki, bir kısmı şimşek çakar gibi aniden geçer ve Cennet’e girer. Kafirler ile Mü’minlerden bağışlanmamış kimseler geçemeyip Cehenneme düşeceklerdir. Kafirler ebedi olarak orada kalacaklar, Mü’minler ise cezalarını doldurduktan sonra Cennete gireceklerdir. Cennet hatır ve hayale gelmeyen maddi ve manevi nimetleri içinde toplayan, hiçbir zaman yok olmayan ve bugün mevcut olan sekiz bölümlü bir mükafat alemidir. Bulunduğu yeri ancak ALLAH bilir.

 

Cehennem, bütün kafirlerle bazı günahkâr Mü’minler için yaratılmış olan yedi aşağı tabakaya bölünmüş bir azap kaynağıdır. Burada kafirler ebedi olarak kalacaklar ve azap çekeceklerdir. Günahkâr mü’minler ise bir müddet azap çektikten sonra bağışlanarak Cennete konulacaklar. Cehennemin bulunduğu yeride ancak yüce ALLAH bilir.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !